Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > CESTOVNÍ INFORMACE > Výlety v Černé Hoře > Výlet do Albánie

Výlet z Černé Hory do Albánie

Mauzoleum v Tiraně

Výlet do Albánie

Turisté ubytovaní v Ulcinji mají jedinečnou možnost vypravit se za poznáním do nedaleké Albánie. Tento výlet zajišťuje pobytový delegát a je realizován ve spolupráci s místním průvodcem, jehož největší výhodou je, že se domluví jak s českými turisty, tak s Albánci. Do Albánie se turisté vypravují v klimatizovaném sedmimístném kombi. Program výletu záleží na předchozí domluvě a cena se odvíjí od programu a počtu lidí v autě.

V Albánii je možné navštívit:

  • Město Skadar - leží 13 km od hranice s Černou Horou, na břehu známého Skadarského jezera. Město má široké ulice, vybudované v době vlády Envera Hodži. Na skále nad ním leží pevnost Rosafa, kde jsou zbytky starých kostelů i mešit. Protéká tudy řeka Drin, jedna z nejvýznamnějších v celé Albánii. Jižně od města se Drin vlévá do řeky Bunë. Skadar je i centrem stejnojmenného okresu. Jako jedno z mála měst v zemi má Skadar napojení na železniční trať vedoucí z Drače do Černé Hory.
  • Městečko Kruja - hlavní turistické atrakce jsou hrad a pevnost, Skanderbegovo muzeum uvnitř hradu a starý obnovený orientální trh. V pevnosti je opravený dům z období Osmanských Turků, jež slouží jako Etnografické muzeum.
  • Přístavní a turistické město Drač - od roku 2000 je v provozu první albánská dálnice  z Drače do Tirany. Lodní linky spojují město s Bari, Brindisi, Anconou a dalšími italskými přístavy. Drač je nejdůležitějším osobním i nákladním přístavem Albánie a také turisticky vyhledávaným přímořským letoviskem.
  • Hlavní město Tirana - uprostřed města je velké Skanderbegovo náměstí s jeho sochou a historická Edhem Beyova mešita ze 17. století, která slouží věřícím ale až od roku 1990. Nedaleko od ní je hodinová věž, budovy ministerstev z 20. let minulého století a konečně asi nejvíce pozoruhodná budova národního muzea z dob režimu Envera Hodži. Ještě dále od náměstí se nachází na hlavní třídě, mezi novými budovami ze skla a oceli, mauzoleum Envera Hodži. Samozřejmě, dnes již svůj účel neplní, v 80. letech ale bylo postaveno 210 milionů USD jako velkolepá budova. Na jižním okraji města je pak univerzita a univerzitní park z roku 1957. V centru se ještě nachází diplomatická čtvrť, část města, která byla za komunistického režimu obyčejným lidem uzavřena.

Fotogalerie