Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > CESTOVNÍ INFORMACE > Doprava do Chorvatska > Vlastní

Doprava do Chorvatska - vlastní

Podrobný popis - vlastní dopravy do chorvatska

Pozn.: v případě vlastní dopravy se podívejte na doporučené trasy k moři. Velikou výhodou v případě vlastní dopravy je dokončená dálnice v Chorvatsku, která začíná hned za slovinsko-chorvatskými hranicemi a končí až v Ploče.

Ceny pohonných hmot v Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře a dalších evropských destinacích najdete ZDE. V Chorvatsku doporučujeme tankovat výhradně u značkových čerpacích stanic, za které lze považovat také místní značku INA. Aktuální cenu dálničních známek a mýtného v Chorvatsku naleznete ZDE.

Varianta č. 1

Praha, Znojmo, (příp. Brno), Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Karlovac - Bosiljevo - Brinje - Zadar - Šibenik - Split. Tato varianta je nejvyužívanější a také nejkratší. Převážnou část přes Rakousko a nově také přes Slovinsko jedete po dálnicích, také přes celé Chorvatsko vede velmi kvalitní dálnice. Ve Slovinsku se dokončuje poslední úsek dálnice a s nejvetší pravděpodobností bude zprovozněn do začátku letní sezóny 2017. Tato trasa by tedy měla být již bez jakýchkoli kolon.

Poplatky: Rakousko: 8,90 EUR/10-denní dálniční známka, Slovinsko: 15 EUR za 7-denní dálniční známka, 30 EUR měsíční dálniční známka, Chorvatsko: cca 200 KN za mýtné - dle délky trasy po dálnici. V Chorvatsku je možno platit mýtné i v Eurech nebo platebními kartami.

Mapa cesty ke stažení - ZDE

NOVINKA: "Spojte svoji dovolenou u moře s návštěvou Plitvických jezer
Zajistíme Vám ubytování na Plitvických jezerech v apartmánových domech za velmi přijatelnou cenu. Můžete si tak zpříjemnit cestu k moři nebo zpáteční cestu. Vyhnete se tak hustému sobotnímu provozu a poznáte krásnou přírodu Plitvických jezer. Návštěvu zde si naplánujte minimálně na půl dne.

Varianta č. 2

Praha - Bratislava - Mosonmagyaróvár - Csorna - Szombathely - Kormend - Lendava - Varaždin - Zagreb - Karlovac - Bosiljevo - Brinje - Zadar - Šibenik - Split. Cestu přes Maďarsko Vám můžeme doporučit zejména v plné sezóně, kdy se vyhnete dopravním zácpám v okolí velkých měst a dopravním omezením. Tato trasa je celkem pohodlná a jen o málo delší než předchozí.

Část trasy přes Maďarsko můžete využít jízdou po dálnici. Poplatek za používání Maďarské dánice můžete zaplatit na kterékoli benzínové pumpě, stojí cca 350,- Kč. Nedostanete ovšem klasickou dálniční známku, ale jen potvrzení o zaplacení. Při placení dálničního poplatku je nutné nahlásit registrační značku vozidla.

Silnice přes Maďarsko jsou převážně ve velmi dobrém stavu a hustota provozu není ani v sezóně veliká.

Poplatky: Maďarsko: cca 350,- Kč na 10 dnů, Slovensko: 10 EUR/10-denní dálniční známku (elektronicky).

Mapa cesty ke stažení - ZDE

Varianta č. 3

Praha - Č. Budějovice - Linz - Salcburk - Villach - Ljubljana - Karlovac - Bosiljevo - Brinje - Zadar - Šibenik. Tato trasa by měla být nejrychlejší, ale také zde se můžete setkat s dopravními zácpami, zajména kolem Linze a Salcburku.

Poplatky: Rakousko: 8,90 EUR (dálniční znáka) + cca 16 EUR poplatky za průjezd přes tunely, Slovinsko: 15 EUR za 7-mi denní dáln. známku, Chorvatsko: cca 180 KN za mýtné - dle délky trasy po dálnici. V Chorvatsku je možno platit mýtné i v Eurech nebo platebními kartami.

Mapa cesty ke stažení - ZDE

Pokud by jste chtěli ušetřit na poplatcích v Chorvatsku, můžete ve všech případech zvolit trasu od Karlovace po běžné silnici kolem Plitvických jezer (Karlovac - Slunj - Ubdina - Knin - Sinj - Brnaze - Split). Díky nově zbudované dálnici je zde doprava již podstatně klidnější a většinou se tato trasa projede bez komplikací. V poslední době se také hodně rozšířila síť plynových čerpacích stanic LPG v celém Chorvatsku.

Při cestách motorovými vozidly je velmi nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými projíždíte.

V případě, že chcete před cestou sledovat aktuální stav na chorvatských dálnicích, nabízíme ke zhlédnutí webkamery. Záhřeb - Bosiljevo, sledujte ZDE, pro webkamery Bosiljevo - Split - Dubrovnik můžete kliknout ZDE. Dálnice Záhřeb - Macelj možno vidět ZDE.

Pokud pojedete v Chorvatsku na kole, je nutné, aby děti mladší 16 let měly ochranou přilbu.
Jak se vyhnout Slovinské dálnici najdete: ZDE

Povolená rychlost:
- na dálnici je 130 km/hod,
- na komunikacích označených jako provoz motorových vozidel je 110 km/hod,
- na komunikacích mimo osady je maximální rychost 90 km/hod,
- v osadách je povolena maximální rychlost 50 km/hod,
- pro řidiče mladší 24 let platí maximální rychlost o 10 km/h nižší.

Od r.2014 je povinnost mít v autě reflexní vesty pro celou posádku auta.
Na dálnicích je používání dětských sedaček povinné. V případě dopravní nehody je nutné vyžádat od policie sepsání protokolu o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat. V Chorvatsku byla před časem nově zavedena nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče, opět však je povolena max. hranice 0,5 ‰. Dále je zde povinnost používání mobilního telefonu s hands-free a povinná rozsvícená světla během dne.
Nová dálnice: hraniční přechod Macelj - Split je plně v provozu včetně obousměrných tubusů v tunelech Mala Kapela a Sv. Rok, takže zde nehrozí žádné zdržení, jako v předchozích letech.

Pokuty za přestupky byly opět výrazně navýšeny. Za překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec lze uložit peněžitou pokutu v rozmezí 500 – 7.000 HRK. Za překročení povolené rychlosti v obci lze uložit peněžitou pokutu v rozmezí 300 – 15.000 HRK, v krajním případě, jakož i v případě nezaplacení může Přestupkový soud vyslovit řidiči trest odnětí svobody do 60 dnů.

Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. V praxi to znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté mohou dostat do policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.

Informace o aktuální výši poplatků najdete zde:www.hac.hr.

Informace o cenách pohonných hmot a seznam plynových stanic najdete zde: www.hak.hr.

Aktuální článek o cestě do Chorvatska na začátku sezóny 2016: Jeli jsme autem do Chorvatska