Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > POČASÍ > Počasí v Chorvatsku

Počasí v Chorvatsku

Nejlepší období pro návštěvu Chorvatska je od dubna do října. Na jaře se v Chorvatsku vyskytuje více dešťových srážek a teplota vody bývá nižší, zato však rozkvétá většina zdejší vegetace a středomořská příroda tak nabízí svou nejkrásnější tvář. V září a říjnu, na konci turistické sezóny, je počasí v Chorvatsku většinou ještě dosti stálé a moře teplé. Vzhledem k tomu, že většina ubytovacích zařízení má otevřeno až do konce září, a denní teploty již nevystupují do takové výše jako v letních měsících, je to ideální doba pro cestování a poznávání celé země.

aktuální předpověĎ Počasí v Chorvatsku

Pro aktuální předpověď počasí v Chorvatsku klikněte SEM, příp. SEM

Příp. zde najdete předpověď počasí pro Chorvatsko včetně animací větru, deště, vln, tlaku aj.

Počasí ChorvatskoPodnebí v Chorvatsku je charakteristické svým středomořským rázem. Typické jsou mírné a krátké zimy a dlouhá a teplá léta. Počasí na severu a jihu země není příliš rozdílné. Liší se ale počasí v Chorvatsku ve vnitrozemí a na ostrovech. Část pobřeží Jadranu je chráněna horami Dinárského krasu.

Teploty na ostrovech bývají o něco nižší než na pevnině. Příkladem je ostrov Split a Hvar -  průměrná denní teplota na Hvaru je v hlavní sezóně o 2°C nižší. Na ostrovech často vanou mírné větříky, které dělají horka příjemnější. Také proto jsou chorvatské ostrovy u návštěvníků oblíbenější než pevninské pobřeží.

Nejmenší množství vodních srážek spadne na chorvatských ostrovech, největší množství pak ve vnitrozemí. Mezi nejsusší měsíce patří červenec a srpen, někdy i září. Nedostatek vodních srážek v letním období je příčinou častých požárů na ostrovech a pobřeží Jadranu. Nejvíce prší v listopadu a prosinci, na jaře v březnu a dubnu.

Jadranské pobřeží je známé dlouhou dobou slunečního svitu. Předčí dokonce i známá místa na Francouzské riviéře. V letních měsících dosahuje až 11 hodin.

Větry na Jadranu - pobřežní oblast Chorvatska je známá četnými větry:
- Bóra - je nejznámější vítr Jadranského pobřeží Chorvatska. Je silný a nárazový, často mívá sílu orkánu. V oblastech příbřežních ostrovů nebývá až tak nebezpečný, ale na otevřeném moři vytváží vlny, které mohou dosahovat výšky až 3,5 metru.
- Jugo - přináší s sebou dusno, mraky, vlhkost v ovzduší, déšť a někdy také zrnka písku. Tento vítr není nárazový, vyznačuje se velkou rychlostí, dosáhnout může síly vichřice. V letních měsících fouká dva až čtyři dny. Na moři vznikají vlny vysoké až 4 metry. Jugo způsobuje velkou koncentraci soli a jódu, je proto velmi vhodný pro procházky podél pobřeží.
- Maestral - je slabý vítr, který netrvá dlouho, ani s sebou nepřináší velké vlny.
- Nevera - západní vítr, který s sebou přináší bouřky a ochlazuje příjemně vzduch.

Počasí v Chorvatsku - PRŮMĚRNÉ TEPLOTY

Průměrná teplota vzduchu v Chorvatsku:
červen - 27°C
červenec - 31°C
srpen - 30°C
září - 26°C.

Průměrná teplota moře v Chorvatsku:
červen - 21°C
červenec - 25°C
srpen - 25°C
září - 21°C

Počasí v Chorvatsku:
nejteplejším měsícem v Chorvatsku je červenec, nejchladnější je leden, kdy průměrné teploty neklesají pod 5°C. V zimním období se teploty pohybují kolem 7°C, sníh se objevuje v průměru jednou za 10 let a teplota moře neklesá pod 12°C.