Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > DOVOLENÁ > Plitvická jezera

Plitvice - Plitvická jezera

Plitvická jezera jednoznačně patří k nejhezčím přírodním památkám a výletním místům v Evropě. Národní park Plitvice byl také zařazen v roce 1979 do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Plitvická jezera

Nejznámnější národní park v Chorvatsku

Plitvická jezera sestávají ze 16-ti kaskádovitých, navzájem propojených jezer. Na Plitvicích objevíte zde četné vodopády kolem nichž roste hustý lesní porost. Okolo Plitvických jezer vede několik chodníků, stezek a dřevěných můstků, které jsou jen o něco výše nad poklidnou hladinou jednotlivých jezer. Jednotlivé okruhy Plitvic se liší náročností. Návštěvu Plitvických jezer doporučujeme naplánovat minimálně na 6 hodin, nejlépe ovšem na celý den. Kromě pěší obchůzky přírodních krás jezer a jejich okolí také můžete na prohlídku vyrazit turistickým vláčkem nebo lodí. Plitvická jezera jsou otevřena po celý rok a lze je navštívit kdykoliv. 

Národní park Plitvická jezera i jeho okolí  je ovšem také domovem vlků, rysů ale i medvědů, v hojném množství se zde vyskytuje také vysoká i černá zvěř. Jezera jsou bohatá na ryby, pstruhy i raky.

V okolí Plitvic je několik dobře značených cyklostezek s "rodinnou náročností", možnost koupání v řece Koraně nebo si můžete na této řece vyzkoušet dokonce i rafting.

Ubytování na Plitvických jezerech Vám můžeme nabídnou na klidném a pěkném místě v apartmánovém domě Sanja - Krizmanič ve městě Smoljanac, asi 3 km od vstupu do Národného parku Plitvická jezera.

Technická data Plitických jezer

Rok založení: 1949
Plocha parku: 29685,15 akrů
Souřadnice:
44,85 ° s.š., 15,62 ° E
Základní vlastnosti parku:
Kopcovité a hornaté, geologické a hydrologické vlastnosti, krasové jevy, lesních společenstev
Počet návštěvníků:
946 825 (2008)
Nejvyšší nadmořská výška:
1279 m nm (Seliški nahoře)
Nejnižší nadmořská výška:
367 m nad mořem (Koranski most)
Maximální hloubka jezera:
47 m (Kozjak)
Nejvyšší vodopád:
78 m
Největší jezero:
Kozjak 81,5 ha, Prošćansko jezero: 68 ha
Počet jasných dnů:
55
Region: Lika-Senj (90,7%) a Karlovac (9,3%)

Provozní doba Plitvických jezer

Zimní období: 9 - 16 hodin
Jarní a podzimní období: 8 - 18 hodin
Letní období: 7 - 20 hodin
• Rezervační oddělení je otevřeno od pondělí do pátku 7-15 hodin

Aktuální cenu vstupného najdete ZDE.

Vzdálenost Plitvických jezer od hlavního města:

• Plitvická jezera - Záhřeb 140 km

• Plitvická jezera - Záhřeb 168 km (přes Senj)

Možné aktivity v parku: chůze, turistika, jízda na koni,  jízda elektrickým vláčkem, plavba lodí, fotografování, jízda na kole, lyžování, vodní sporty.

Plitvická jezera patří mezi nejznámnější z osmi národních parků Chorvatska a představují nevyčíslitelnou kulturních hodnotu. První kartografické záznamy jezera se nacházejí v kresbách ze 17. století, text je uveden v záznamech z druhé poloviny 18. století. Jméno Plitvice bylo poprvé použito v literatuře v roce 1777. V devadesátých let 19. století byla poprvé zaznamenána iniciativa o vytvoření chráněné krajinné oblasti Plitvických jezer. Ve třicátých letech 20. století akademik Ivo Pevalek poprvé vědecky vysvětlil důvody pro ochranu jezer. Studiem růstu mechů a řas dospěl k závěru, že vznik a růst tufu, který se podílí na výstavbě geomorfologické tvary jezer je nejdůležitější a nejcitlivější biogenních proces, který je "podstatou Plitvických jezer. Tyto vědecké poznatky a úsilí akademika Pevalka vedly až do historického data 8 dubna 1949 když byla Plitvická jezera prohlášena za první chorvatský národní park.

Vody a tvary Plitvických jezer - geomorfologie

Národní park Plitvická jezera je součástí krasu Dinaric, který se vyznačuje množstvím krasových forem a vzácným výskytem povrchových toků a v podzemí četnými trhlinami.

Důležitou roli hraje v celém systému sběrná oblast, která dodává vodu do jezer. Je vysoce porézní s četnými podzemí (jeskyně a propasti) a povrchovými krasovými jevy (závrty nebo závrt a pole). Vápencové vrcholy se tyčí přímo v této oblasti, nejvyšší je Seliški vrchol: 1279 m. Na nepropustném povrchu Plitvic byla vytvořena Horní jezera: Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Big Lake, Malé jezero, Vir, Galovac, Milino, Gradinsko jezero, největší Burgeti - Plitvických jezer - Kozjak. Dolní jezera: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac a Novakovic Brod.

Flóra Plitvic

Mezi první vědecké studie Plitvických jezer v polovině 19. století patří výzkum rostlin, což jistě svědčí o brzkém poznání bohatství a hodnoty flóry parku a jeho role v budování základních jevů.

Systematickou studií flóry vyšších rostlin, která začpočala dosti pozdě (Šegulja Krga a 1984.) bylo potvrzeno, že park je velmi bohatý a rozmanitý a z hlediska vyšších rostlin jde o specifický fenomén. Na relativně malé ploše parku roste 1267 druhů rostlin. Zvláštní atrakcí parku jsou masožravé rostliny.

Fauna Plitvických jezer

Z volně žijících zvířat Národního parku Plitvická jezera  byla první ochranná známka přiznána medvědovi. Nicméně bohatství fauny, tohoto národního parku je mnohem větší a cennější než toto ocenení pro jeho nejatraktivnějšího zástupce. Hmyzu zaslouží největší pozornost.  Skupina motýlů, jejichž počet známých druhů byl dle aktuálního výzkumu zvýšen na 321, z čehož 76 druhů motýlů, a 245 druhů můr. Obojživelníci jsou dvanáct druhů je dosti početná skupina obratlovců v Národní park Plitvická jezera, zatímco plazi jsou zastoupeni v poměrně malém počtu druhů. Dlouhé zimy a husté sněhové pokrývky snížení počtu této skupiny obratlovců. Fauna ptáků, zaznamenaných zatím "jen" 157 druhy je třetí největší co do početu druhů mezi národní parky v Chorvatsku. Zvláště zajímavý je druh kos, vzácný pták stanovišť v závislosti na čistém vodním zdroji.

V národním parku Plitvická jezera bylo pozorováno více než 50 druhů savců: dormice, rejsci, hraboši, ježek, kuna, kuny, divoká prasata, atd.. Nejnovějším výzkumem bylo nalezeno 20 druhů netopýrů, kteří žijí v různých otvorech a stanovištích, v jeskyních pod kůrou stromů, v dírách, atd..

Lesy

Význam lesů je pro ochranu Plitvických jezer známý již od autorů prvních programů (1883) na ochranu tohoto přírodního skvostu. Tímto programem bylo pásmo podél jezera prohlášeno za chráněnou oblast, ve které jsou vyloučeny veškeré hospodářské činnosti. Dnes je více než 80% národního parku Plitvická jezera zalesněno, je cennou lokalitu pro různorodou a bohatou faunu parku. Poskytuje tím prostředí pro život tří evropských velkých šelem (medvěda, vlka a rysa). Jako jeden z nejzachovalejších ekosystémů Plitvických jezer je deštný prales (bukové lesy a jedle) s rozlohou 84 ha a nadmořské výšce od 860 do 1028 m nad mořem. Patří do sekundární džungle, kde lidský vliv byl přítomen "jen občas".

Plitvická jezera - další informace

Smysl Národního parku Plitvická jezera vyplývá z nutnosti chránit jeho přírodní a kulturní hodnoty mezinárodního významu pro věděcké, vzdělávací a rekreační vyžití.

Zmínka o Plitvických jezerech začíná v literatuře 16. století,  přesto zůstává  neznámé až do poloviny 19. století - vzhledem k historickým okolnostem. Začátek rozvoje cestovního ruchu na Plitvických jezerech se datuje ke konci 19. století díky činnosti Společnosti pro ochranu a zkrášlování Plitvických jezer v Chorvatsku. Tato společnost byla založena v roce 1893 v Záhřebu z iniciativy prof Gustava Janečeka. V r. 1891 byla Plitvická jezera poprvé spojeny po silnici od Karlovace. Během r.  1894 počet návštěvníků vzrostl na 1.000. Bouřlivý rozvoj cestovního ruchu na Plitvických jezerech nastal od r. 1950 kdy se nejprve začalo plánovat budování mostů a cest pro návštěvníky za předpokladu, že si zachovají dojem, nedotčené přírody. V období roků 1954 - 1958 byl postaven hotel Plitvice a mnoho dalších objektů.

V šedesátých letech 20. století byl postaven systém dřevěných trati a mostů, v sedmdesátých let jsou v provozu již dva vlaky, byly také zakoupeny elektrické čluny na jezero Kozjak.

Od r. 1979 jsou Plitvická jezera uvedeny na seznamu UNESCO světového přírodního a kulturního dědictví. V průběhu sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století byl zaznamenán nejsilnější růst v počtu návštěvníků a vybudováno sposta nových ubytovacích kapacit. V roce 2006 bylo zaznamenáno na Plitvických jezerech více než 860 000 návštěvníků z celého světa. Plitvická jezera jsou na světě perlou nevyčíslitelné hodnoty. Přírodní atributy Národního parku Plitvická jezera, jedinečnost a citlivost tohoto jevu, si zaslouží plnou pozornost našich návštěvníků.

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Nejoblíbenější ubytování u Plitvických jezer

Vila Sanja - Krizmanič Smoljanac - Plitvická Jezera

Vila Sanja Krizmanič sa nachází ve městě Smoljanac v klidném, příjemném prostředí 800 metrů od hlavní cesty D1 Záhřeb – Split a 3 km od vchodu do N... WiFiTelevizeDomácí mazlíčciVlastní dopravaVila Sanja - Krizmanič

Ceník

Apartmány Ivanka Plitvická jezera - Grabovac

Krásný malý apartmánový dům se nachází ve vesničce Grabovac, nedaleko hlavní silnice D1, zhruba 6 km od vstupu do Národního parku Plitvická jezera. P... WiFiKlimatizaceTelevizeDomácí mazlíčciVlastní dopravaApartmány Ivanka

Ceník

Apartmány Tomo Slunj - Plitvická jezera

Apartmány Tomo se nacházejí v klidné části městečka Slunj, přitom ve velmi dobré dostupnosti přírodní a kulturní památky zvané Rastoke. V oblasti Ras... WiFiTelevizeObchodVlastní dopravaApartmány Tomo

Ceník