Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > CESTOVNÍ INFORMACE > Výlety v Chorvatsku > Výlety ve Střední a Jižní Dalmácii > Kanioning - jízda na kánoi

Kanioning Chorvatsko

Výhledy při kanioningu

Chorvatsko Omiš - Kanioning

Cetina je po Neretvě nejdelší řeka jadranského úmoří. Tato nejdivočejší krasová řeka, protékající Dalmatským Záhořím, je dlouhá 104 km. Pramení několika ponornými řekami v Dinárském pohoří, vlévá se do moře u Omiše ve Střední Dalmácii. Po svém poměrně dlouhém toku řeka vytváří několik velmi působivých soutěsek: Gornjačka, Dragovićka, Derventska, Obrovačka (u městečka Obrovac Sinjski), Triljska (u městečka Trilj) a Zadvarska (u městečka Zadvarje).

Střední část řeky mezi Blatem na Cetini a Zadvarjem má velký spád, Cetina zde vytvořila ve vápencích asi 8 km dlouhou a 50 m hlubokou soutěsku. Několik kilometrů proti proudu od Zadvarje se nalézají působivé vodopády Gubavice, které se staly vyhledávanou turistickou atrakcí. Vodopády se skládají se z Velike Gubavice (48 m) a Male Gubavice (7 m). Pod vodopádem je pěkná krasová jeskyně, pak následuje kaskáda.

Řeka Cetina je ideální i pro vodní turistiku. Říční břehy jsou plné zeleně, květin, ptáků a  podivných malých savců. Většina návštěvníků jezdí do Chorvatska v létě a tráví dovolenou u moře, přestože je většina nejkrásnějších chorvatských řek jak stvořená pro jízdu na kánoi. Tyto nádherné řeky protékají mezi lesy a horami v neobydlených oblastech a nemají nic společného s přeplněnými plážemi u moře. Strávit dovolenou v Chorvatsku bez alespoň jedné návštěvy místních řek je jako oběd bez zákusku.

 

Fotogalerie