Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > MAGAZÍN > Jaderské moře

Jaderské moře, zkráceně také Jadran

Pohled na Jaderské moře v jižní Dalmácii

Jaderské moře a především jeho chorvatské pobřeží je již po desetiletí oblíbeným cílem letních dovolených. Velká obliba je přičítána především nízkým cenám, dobré dostupnosti z České republiky i nádherné okolní přírodě a množství národních parků, které se zde nacházejí. Zejména v posledním desetiletí obliba dovolené na pobřeží Jadranu značně vzrostla.

jaderské moře

Jaderské moře jinak nazývané také jako Jadran je vedlejší částí Středozemního moře, která leží mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem, jinak řečeno mezi Apeninami a Dinárskými horami. Jaderské moře se rozkládá na ploše o velikosti cca 160 000 km², na délku měří 800 km a na šířku od 150 do 200 km. V jižní části je 71 km široký Otranský průliv, který Jadran spojuje s Jónským mořem.

Název Jaderského moře pochází již z doby Etrůsků, kteří jej nazývali mořem Hadriatickým, což bylo odvozeno z názvu starověkého přístavu jménem Hatria (později Atria), dnes Adria v deltě Pádu (nedaleko dnešních Benátek).

JadranVelké rozdíly panují mezi jihozápadním a severovýchodním pobřežím Jadranu. Zatímco pobřeží na italské straně je bez výrazných zálivů a převážně písčité, balkánské, především pak chorvatské pobřeží je velmi členité a po norských fjordech druhé nejčlenitější v Evropě. Balkánské pobřeží je oproti tomu italskému navíc velmi hornaté a lemované množstvím ostrovů. V Jaderském moři se nachází 69 trvale obydlených ostrovů, celkový počet je ovšem daleko vyšší. Oceánografický a rybářský ústav ve Splitu udává jejich celkový počet na 1 246, z čehož je 79 velkých ostrovů, 525 menších ostrůvků a 642 skalisek a útesů. Mezi rozlohou největší ostrovy patří Krk, Cres, Brač, Hvar, Pag a Korčula.

Jadran je řazen mezi moře s vyšší teplotou. V jeho povrchových částech dochází k poměrně velkým teplotním rozdílům v závislosti na ročním období. Během zimy jeho teplota klesá na pouhých 11 - 7°C, kdy nejnižší teploty dosahuje v únoru. V průběhu jara a léta se ovšem jeho teplota příjemně pozvolna zvyšuje. Koncem května se již pohybuje na hranici příjemných 20-23°C. V prázdninových měsících pak teplota může dosahovat až na krásných 26 - 27°C. Teplota vody se významně odvíjí rovněž od hloubky a mořských proudů. Především začátkem a koncem léta je voda v okolí vnějších ostrovů chladnější než v oblasti, kde se nevyskytují takové hloubky.

Fotogalerie