Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > CESTOVNÍ INFORMACE > Výlety v Chorvatsku > Chorvatsko křížem - krážem > Istrijská cesta

Cesta za za krásami Istrie a okolí

Dovolená Pula

istrijská cesta

V Istrii se vystřídali mnohé civilizační kultury, které za sebou nechali mnoho víc než jen obyčejné legendy. Na malém prostoru najdete přímořské rybářské, antické i opevněné městečko, které se rozprostírá na téměř každém pahorku Istrijská cesta, Pulaistrijského vnitrozemí, s charakteristickými uličkami, náměstím, kostelem.

Odhalte proč se Hum nazývá nejmenším městem na světě a co inspirovalo Julia Verna, aby děj jednohu ze svých románů umístil do města Pazin a zjistěte, proč dávné město Dvigrad v 17.stol. jednoduše zmizelo z povrchu země a ještě mnoho, mnoho jiného. Pokud zamíříte do střední Istrie, nebo na její pobřeží, nemůžete je minout. Pokud jste tu autem, na kole, nebo pěšky. Odbočte k těmto malým živým historickým stavbám, svěřte se do ruk místních obyvatel, kteří Vám rádi poradí kde můžete ochutnat domácí kuchyni, nebo koupit domácí olivový olej, víno nebo med.

Brány těchto malebných měst jsou po staletí otevřené, zvali mnohé a dnes zvou i Vás...


Kam Vás istrijská cesta může zavést?

Grožnaj a Motovun - středověká istrijská městečka

Městečka tyčící se na pahorkách v údolích, kde se nachází plodná oblast řeky Mirny. Historická městečka Grožnaj a Motovum vzbuzují pozornost svojí architekturou, početnými uměleckými galeriemi a filmovými, hudebními událostmi.

Hum - nejmenší město na světě

14 km jihovýchodně od Buzetu se nachází středověké městečko Hum, centrum staroslovanského písma hlaholice a vzácných fresek z 12. století. Město - památník zachovalé středověké struktury, byli nazývané nejmenším městem na světě.

Amfiteátr v Pule

Nejvzácnější pulská antická památka z 1. století byla kdysi určená k soubojům gladiátorů. Dnes slouží jako koncertní a festivalová scéna světového jména.

Národní park Brijuni

Národní park Brijini, souostroví 14 ostrůvků přístupné lodí z Fažany, je vzácným památníkem flóry, fauny a kulturno-historického dědictví.

Kostel sv. Eufémie v Rovinji

Kostel sv. Eufémie dominuje přímořskému městečku Rovinj a patří mezi nejkrásnější barokní díla na Istrii. Sv. Eufémie je zároveň patronkou města a její relikvie se opatrují v mramorovém sarkofágu ve stejnojmenném kostele.

Eufraziova bazilika v Poreči

Jedinečný vzor ranného byzantského umění ve Středozemí z 6.stol., kterou nechal postavit tehdejší biskup Eufrasins. Celý komplex (bazilika, átrium, zvoník, biskupský palác) se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.