Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > DOVOLENÁ

Dovolená v Chorvatsku 2019

Dovolená ChorvatskoNa stránce dovolená Chorvatsko najdete informace a zajímavosti o jednotlivých oblastech Chorvatska a nejoblíbenějších letoviscích. Dovolená Chorvatsko (Apartmány Željko - video (youtube)) již několik let patří k nejvyhledávanějším volbám mezi českou klientelou. Konkrétní nabídky pobytových míst najdete na stránce ubytování v Chorvatsku.

Chorvatsko leží na hranicích střední a jihovýchodní Evropy a jeho krajina je velmi rozmanitá. Chorvatské pobřeží omývá Jaderské moře, ve kterém je rozeseto několik stovek větších či menších ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se od severu k jihu podél celého Chorvatska.

Připravili jsme pro Vás lákavou nabídku dovolené s dětmi ZDARMA.

VYBERTE SI DOVOLENOU V CHORVATSKU
PODLE DRUHU UBYTOVÁNÍ

NEBO RADĚJI VYBÍRÁTE
PODLE RIVIÉR?

Apartmány v Chorvatsku
Apartmány
v Chorvatsku
Penziony v Chorvatsku
Penziony
v Chorvatsku
Hotely v Chorvatsku
Hotely
v Chorvatsku
Autokempy v Chorvatsku
Autokempy
v Chorvatsku
Omišská riviéra
Omišská
riviéra
Makarská riviéra
Makarská
riviéra
Makarská riviéra
Zadarská
riviéra

 

Dovolená CHORVATSKO

Chorvatsko může turistům v průběhu dovolené nabídnout také zpestření v podobě návštěvy některého z mnoha národních parků. Nejznámějšími jsou např. Plitvická jezera, Kornati, Velebit, Risnjak, Krka, Paklenica a mnoho dalších. Pobřeží Chorvatska je velmi členité, pěstují se zde olivovníky, citroníky i vinná réva. Vnitrozemí Chorvatska je ovlivněno mírným podnebím, zatímco na pobřeží Jadranu je příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny. Léta jsou na pobřeží Chorvatska horká a zimy mírné a vlhké. Chorvatsko, to je opravdu lákavá dovolená u moře.

Chorvatsko bývá nejčastěji děleno na tyto oblasti:

- Istrie
- Kvarner (Kvarnerské ostrovy)
- Severní Dalmácie
- Střední Dalmácie
- Jižní Dalmácie
Dovolená v Chorvatsku

V tomto způsobu dělení jsou chorvatské ostrovy rozděleny pod jednotlivé oblasti, pod které svou polohou patří. Při hledání dovolené v Chorvatsku se ovšem také často setkáte s dělením na Istrii, Severní, Střední a Jižní Dalmácii a ostrovy Chorvatska, kdy všechny chorvatské ostrovy najdete v oddělené kategorii. Dovolenou v Chorvatsku ale můžete vyhledávat také podle riviér, na které se ještě jednotlivé oblasti dělí. Mezi nejoblíbenější riviéry Střední Dalmácie patří Omišská riviéra a Makarská riviéra.

Dovolená v chorvatsku 2018

  • Základní informace o Chorvatské republice

Název: Republika Hrvatska
Správní členění:
20 krajů + hlavní město
Rozloha:
56 538 km² + 31.067 km2 teritoriální moře
Počet obyvatel:
4 535 000
Hlavní město:
Zagreb (Záhřeb, 700 tis. obyvatel)
Nejvyšší hora:
Dinara 1830m
Největší řeky
:
Sava, Drava
Úřední jazyk:
Chorvatština, příbuzná češtině, bez problémů se domluvíte česky
Měna:
1kuna – HRK, 100 lipa, Bankovky jsou v těchto hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 kuna (HRK), mince: 1, 2, 5, 25 kuna, 10, 20 a 50 lipa. Valuty se mění v bankách, ve směnárnách, na poštách a ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů
Podnebí:
při pobřeží subtropické, středomořské se suchými horkými léty a vlhkými, ale mírnými zimami, vnitrozemí kontinentální.

Chorvatské pobřeží Jadranu je mimořádně členité, což přispívá k jeho půvabu a malebnosti. Jen jediná země v Evropě, Norsko, má pobřeží ještě členitější. Tam, kde je pobřeží vápencové, jsou břehy vysoké, strmé, skalnaté a zkrasovělé. V oblastech flyše je pobřeží nízké a písčité (chorvatsky se takovému pobřeží říká: žalo). Právě tam jsou nejkrásnější pláže, např. na Makarské riviéře.

Poloha a přírodní poměry

Chorvatsko se rozkládá na hranicích střední a jihovýchodní Evropy a jeho krajina je velmi rozmanitá. Chorvatsko je omýváno Jaderským mořem, ve kterém je rozeseto několik stovek ostrovů a ostrůvkůDovolená v Chorvatskuhnoucích se od severu k jihu. Délka chorvatského pobřeží činí 5835,3 km. Podmořský svět Chorvatského ale především Jaderského moře je velmi rozmanitý, žijí zde spousta druhů mořských živočichů včetně mořských koníků. Asi 40% plochy Chorvatska zaujímají hory dosahující výšek kolem 2000 metrů. Nejvyšším vrcholem je Dinara měřící 1831 metrů nad mořem. Lesy jsou převážně smíšené, tvořené borovicemi, buky, jedlemi a kaštany. V povodí velkých řek se rozkládájí nížiny, z nichž největší je Panonská nížina, která patří mezi nejúrodnější oblasti v Evropě. Důležitými řekami jsou Dráva, Sáva,Dunan a Mura, které jsou také mezinárodními dopravními tepnami. Chorvatsko se může pochlubit také množstvím národních parků, například Plitvická jezera, Velebit, Risnjak, Krka, Paklenica a mnoho dalších. Chorvatské pobřeží je velmi členité, daří se zde olivovníkům, citroníkům a vinné révě. Ve vnitrozemí převládá mírné podnebí, zatímco na jadranském přímoří je příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny. Léta jsou zde horká a zimy mírné a vlhké.

Chorvatská kuchyně

Velmi oblíbené jsou v Chorvatsku speciality na rožni, šunka dalmatský pršut, slané sardele, ovčí sýr, klobásy, tvaroh s kyselou smetanou. Nabídku hlavních jídel výrazně ovlivňuje místní podnebí. V Dalmácii, přímoří, na ostrovech a v Istrii se připravují hlavně ryby a „plody moře“, a z masa je nejoblíbenější pašticada nebo vařené jehněčí.
Chorvatsko je také známo svými skvělými víny, která se zde pěstují již po dlouhá staletí. Na jadranském pobřeží a na ostrovech se pěstují proslulá červená vína - teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup a bílá - malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, žlahtina, muškát. Ve vnitrozemí - rizlink, graševina, burgundské, tramín. Z destilátů jsou nejoblíbenější rakije (pálenky) - slivovice, travarica, lozovača a z dezertních nápojů prošek a maraschino.

Chorvatsko - Významné chorvatské památky

- Diokleciánův palác ve Splitu
- Staré město Trogir
- Eufraziova bazilika v Poreči
- Katedrála v Šibeniku
- Dubrovník

Naše cestovní kancelář se specializuje především na dovolenou ve Střední Dalmácii. Důvodů proč se orientujeme právě na tuto oblast, je hned několik:

Všeobecně se tato oblast spolu se Středodalmátskými ostrovy pokládá za nejkrásnější oblast Chorvatska - východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci tvrdí, že je to dokonce nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro harmonii přírody a výtvorů lidských rukou. Charakteristickým rysem v Chorvatsku je teplé subtropické klima, průzračně čisté azurové moře, rozsáhlé pláže lemované piniovými lesy a vysoká pohoří chránící pobřeží před chladnými větry ze severu.

Dovolená Chorvatsko

Dalmácie patří s průměrnou letní teplotou převyšující 25°C a více než 11 hodinami slunečního svitu k nejteplejším oblastem severního Středomoří.

Panenské i rušné ostrovy jsou nedílnou součástí Středního Chorvatska - Dalmácie.
Nejznámější z nich je Hvar, Brač a Šolta. Ostrov Hvarje místo s největším počtem slunečných dnů v roce na celém Jadranu.Ostrov Brač se pyšní nejznámější písečnou pláží Zlatni Rat v městečku Bol. Chorvatské ostrovy Hvar a Brač jsou dostupné trajektem ze Splitu, Makarské a Drveniku. Příroda ostrovů je ideální pro Vaši spokojenou dovolenou v Chorvatsku. Je velmi málo dotčena zásahy člověka. Přes velký rozmach cestovního ruchu a vybudování tisíců hotelových lůžek je tu stále spousta volného přírodního prostoru, "panenských" míst, kde široko daleko není živá duše. Každý tu může najít "svoji zátoku", a ne jednu, hned několik.
Jsou tu samozřejmě místa rušná, plná života a dalších rekreantů, např. v Bolu na ostrově Brači, ve Hvaru, Jelse, ve Starém Gradu na ostrově Hvaru, ale to jsou spíše výjimky. Ostatně ani v těchto velmi živých letoviscích na Chorvatských ostrovech není návštěvník odkázán jen na rušné hlavní pláže a promenády, i tady najde krásná osamělá místa o pár set metrů nebo pár kilometrů dále. Stále častěji vyjíždějí rekreanti na nedaleké ostrůvky nebo motorovým člunem do vzdálených zátok, kde tráví celé dny různými vodními aktivitami.

Výhodou Chorvatska ale především Dalmácie, i když je od České republiky značně vzdálena, jsou její dobré dopravní možnosti. V oblasti jsou dvě letiště (uSplitu a na ostrově Brači), je tu konečná stanice vlaků ze Záhřebu (a tím možnost spojení do celé Evropy) směřují odtud trajekty, dálkové lodní linky na dalmatské ostrovy i mimo Chorvatsko. Automobilisté z České republiky uvítají rychlejší a pohodlnější silniční spojení do Chorvatska, které umožňuje dálnice Záhřeb - Split - Ploče, jejíž poslední části byly dokončeny v červnu roku 2005. Slovenská klientela zase radeji volí trasu přes Maďarsko, nejčastěji kolem Balatonu, záleží samozřejmě ze které části Slovenska. Výběr dovolené najde slovenská klientela na stránce dovolenka v Chorvátsku, kde jsou pobytová místa rozšířena o další lokality, oblíbená slovenskými klienty.

Kdy do Chorvatska

Největší příliv zahraničních turistů Chorvatsko zažívá během letních měsíců, zejména v době školních prázdnin v červenci a srpnu. Tyto měsíce jsou oblíbené hlavně proto, že je zde příjemné a poměrně stálé teplé počasí. Pokud se chcete vyhnout davům turistů a zároveň si užít teplého počasí, vydejte se na dovolenou do Chorvatska v květnu, červnu nebo září. Výhodou jsou také nižší ceny v letoviscích oproti hlavní sezóně. Pro lov zvěře a rybaření v Chorvatsku (na které potřebujete zvláštní povolení) a také pro poznávání měst a jejich památek je nejlepší jaro a podzim. Pro zimní rekreaci spojenou s lyžováním není Chorvatsko zrovna ideální zemí. Zatím jsou zde poměrně zaostalá zimní střediska a málo sjezdovek.

Dovolená v ChorvatskuKam na dovolenou do Chorvatska - stručná charakteristika

Dovolená Tučepi - nekonečně a dlouhé pláže, krásná promenáda podél moře, rovinatý terén
Dovolená Podgora - menší a klidnější letovisko na lázeňský způsob, všechny kapacity jsou v blízkosti moře
Dovolená Drvenik - stále oblíbenější městečko rozprostírající se ve dvou zátokách, klidnější městečko 
Dovolená Brela - jedno z nejznámějších míst v Chorvatsku, luxusní ubytování, krásné členité pobřeží
Dovolená Baška Voda - nejnavštěvovanější letovisko českých turistů, každodenní večerní zábava
Dovolená Gradac - velmi příznivé ceny, stabilní počasí, klidnější letovisko
Dovolená Omiš - píščité i přírodní pláže, krásná scenérie hor, rozumné ceny

Typy ubytovacích kapacit

V Chorvatsku jsou nejvíce žádané apartmány, ale také hotely i autocampy. Přehled nejoblíbenějších apartmánů v Chorvatsku najdete kliknutím na: apartmány Chorvatsko

Zdravotnictví v Chorvatsku

Zdravotní péče v Chorvatskuje na stejné úrovni jako v České republice a ostatních zemích Evropy. Voda z kohoutku je pitná po celé zemi a jediné zdravotní problémy mohou u turistů nastat v důsledku přehnaného vystavování se slunečním paprskům. Ve všech větších městech Chorvatska jsou nemocnice a kliniky, v těch menších zdravotní střediska a lékárny. Českým turistům je v Chorvatsku zdarma poskytována jen nutná a neodkladná péče. Za ostatní lékařské zákroky se musí platit, je proto dobré si před cestou uzavřít kompletní cestovní pojištění. V Chorvatských lékárnách většinou bez problémů seženete bez receptu všechny běžné léky. Lepší a jistější však je si veškeré léky přivést s sebou z domova, obzvláště ty, které pravidelně užíváte. Nezbytnou výbavou při dovolené v Chorvatsku je opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývka hlavy, sluneční brýle a repelent proti hmyzu. Vyhýbejte se namáhavé činnosti a pijte hodně vody.

Domácí mazlíčci

Pokud si s sebou do Chorvatska chcete přivést i některého ze svých domácích mazlíčků, je nutné, aby měl mezinárodní očkovací průkaz, vlastní pas a všechny potřebné dokumenty. Důležité je, aby byl očkován zejména proti vzteklině.

Bezpečnost v Chorvatsku

Chorvatsko je země s nízkou zločinností, kde k násilným trestným činům dochází jen velmi zřídka. O bezpečnost na veřejných místech a na silnicích se stará policie. Je třeba si však dávat pozor na drobné pouliční krádeže, hlídat si své osobní a cenné věci a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. tato místa s oblibou vyhledávají kapsáři. Případné krádeže okamžitě nahlaste na policii. Je dobré u sebe vždy nosit nějaký průkaz totožnosti, stačí třeba jen ofocený pas. Policie vás může chtít kdykoliv identifikovat.

Nakupování v Chorvatsku

Chorvatsko nabízí turistům širokou paletu tradičních a typických řemeslných artefaktů. Nejoblíbenějším suvenýrem bývá krajka, ručně malovaná keramika, výšivky či šperky. V kamenných obchodech v Chorvatsku se nesmlouvá, ceny jsou zde pevně stanoveny. Na tržištích a u pouličních stánků je však takovéto smlouvání možné. Návštěvu místního trhu byste si určitě neměli nechat ujít. Prodává se tam množství druhů zeleniny a ovoce, domácí potřeby, nábytek i bytové zařízení, oblečení a suvenýry. Ve větších městech vyrostly, stejně jako u nás, obří nákupní střediska, které nabízí veškerý sortiment pod jednou střechou.

Elektrický proud

Všude v Chorvatsku lze použít bez problému dvoupólové zástrčky (220V).

Podrobnější informace o Chorvatsku najdete na stránce Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz případně na stránkách Chorvatského ministerstva turismu ZDE

Trajekty na chorvatské ostrovy

Jízdní řád trajektů najdete na tomto odkazu: Jadrolinija

Aktuální kurz (euro > kuna)

Chcete-li vědět, kolik kun dostanete v chorvatských směnárnách za 1 euro, můžete se orientačně podívat ZDE. Kurzy jednotlivých směnáren se mohou mírně lišit.

Zájezdy do Chorvatska

Autobusové zájezdy do Chorvatska Vám rádi zajistíme ze všech větších měst ČR a přivezeme Vás do většiny destinací od Istrie až po Dubrovník. Spolupracujeme s renomovanými a zkušenými dopravci, kteří disponují zahraničními autobusy s maximální výbavou. Mimo letních měsíců Vám nabídneme poznávací zájezdy do Chorvatska se zaměřením na historické památky. Charakteristiku zájezdů najdete na stránce Zájezdy do Chorvatska. Pokud zde nenajdete zájezd podle Vašich představ, neváhejte nás kontaktovat.

 

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Dovolená Střední Dalmácie

Oblast Střední Dalmácie láká každoročně nejvíce turistů z celého světa. Mezi oblastmi Chorvatska je dovolená ve Střední Dalmácii tou nejoblíbenější. Střední Dalmácie začíná letoviskem Rogoznica a končí na jihovýchodě přístavem P... Více

Dovolená Střední Dalmácie

Dovolená Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie je poměrně různorodou oblastí, která začíná městem Ploče a sahá až k hranici s Černou Horou. Pro české turisty je nejvzdálenější oblastí Chorvatska, např. z Mikulova do Dubrovníku je to nejkratší cestou 1 028 km. ... Více

Dovolená Jižní Dalmácie

Dovolená na chorvatských ostrovech

Pobřeží Chorvatska se může jako jedno z mála pochlubit více jak tisíci ostrovy. Mnohé z chorvatských ostrovů patří k nejvyhledávanějším ostrovům v celé Evropě. Najdete tu ostrovy různých velikostí, z nichž jsou některé neobydle... Více

Dovolená na chorvatských ostrovech

Dovolená Istrie

Život na Istrii byl vždy spojován s mořem. Námořníci v jejich zátokách hledali útočiště, rybáři strávili celý svůj život na moři kolem istrijského poloostrova a také hosté si zamilovali zdejší krajinu. Všichni se shodli na jedné... Více

Dovolená Istrie

Dovolená Severní Dalmácie

Oblast Severní Dalmácie se rozkládá mezi letoviskem Karlobag a letoviskem Rogoznica. K pobřeží je třeba připočíst také ostrovy, začínající ostrovem Pag na severu, dále ostrovy Premuda, Ist, Vir, Ugljan, Pašman, Dugi otok a Murte... Více

Dovolená Severní Dalmácie

Dovolená Černá Hora

Černá Hora je krásnou malou zemí na jihu Jaderského moře, jejímž hlavním městem je Podgorica. Stejně jako Chorvatsko je zemí bývalé Jugolávie. Po rozpadu Jugoslávie tvořila Černá Hora jeden stát společně se Srbskem. Občané Če... Více

Dovolená Černá Hora