Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > DOVOLENÁ > Dovolená Severní Dalmácie > Dovolená Šibenik

Dovolená v Šibeniku

Výjimečnou dovolenou zažijete, když zavítáte do chorvatského města Šibenik, který je jedním z nejhezčích a nejoblíbenějších měst Severní Dalmácie i celého Jadranu.

Dovolená Šibenik

Šibenik se nachází v ústí řeky Krky a je jedním z hlavních center Severní Dalmácie. Je také známým turistickým centrem, vyhledávaným zejména díky jeho historickým památkám. Mezi nejznámnější jednoznačně patří katedrála svatého Jakuba, která je od roku 2000 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě jsou pravidelně pořádány Středověké trhy, které jsou báječnými zpestřením dovolené v Šibeniku, zavítáte-li sem na závěr turistické sezóny - koncem září. Akce je doprovázena bohatým kulturním programem. 

Historie a památky Šibeniku

Šibenik byl založen v první polovině 11. století chorvatským králem Krešimirem IV. jako pevnost. Pro zlepšení obranyschopnosti města bylo v 15. století dodatečně opevněno Benátčany při nájezdech Turků. V průběhu války v bývalé Jugoslávii byl Šibenik bombadován a zničeno bylo i mnoho historických památek včetně dominanty města - katedrály svatého Jakuba. Všechny památky však již byly dle původních vzorů opraveny a turisté je tak opět mohou zhlédnout v celé svojí kráse.

Procházku historickým centrem Šibeniku můžeme jeho návštěvníkům vřele doporučit. Najdete zde krásné městské domy, zachovalé šlechtické paláce i část původních hradeb z doby benátské nadvlády. Zhlédnout zde dále můžete i řadu okouzlujících kostelů v čele s kostelem Nanebevzetí panny Marie, jehož zvonice patří k k nejúchvatnějším na celém Jadranu. Zapomenout pak rozhodně nesmíme na katedrálu svatého Jakuba (dostavěnou v 16. stol.), dominantu města, jež stojí na náměstí Chorvatské republiky, které je architektonickým skvostem Šibeniku.

Mnoho historických památek nabízí Zadar, proto můžeme dovolenou v Zadaru jen doporučit.

Dovolená v Šibeniku

Pouhých 5 minut od centra města, na konci průlivu svatého Antonína, se nachází krásné oblázkovo-písečné městké koupaliště Jadrija, které bylo nově otevřeno teprve v roce 2012. Kouzlo tohoto jedinečného místa dotváří borový lesík poskytující příjemný stín. Další pláže najdete v okolí města, nejznámější pak v hotelovém městečku Solaris, které se nachází 6 km jihozápadním směrem od Šibeniku. Zde se nachází mnoho ubytovacích kapacit - apartmány, hotely i kemp.

Dovolená v Šibeniku i jeho okolí poskytuje výborné podmínky pro vodní sporty, zejména pak pro potápětí a jachting. Vyjma toho město nabízí i širokou nabídku zábavy a kulturního vyžití. Navštívit zde můžete řadu restaurací, vináren, diskoték i barů s živou hudbou. V létě se ve městě koná celá řada koncertů, festivalů, folklorních večerů i slavností. Jednou z nejznámnějších akcí je festival kultury a zábavy známý pod názvem Šibenické léto, v rámci něhož se konají koncerty lidové i vážné hudby na velmi atraktivních místech. Na přelomu července a srpna se v Šibeniku koná Mezinárodní dětský festival, jehož program zahrnuje nejrůznější dětské soutěže, divadelní hry a pořady o dětech i pro děti. Zapomenout nesmíme ani na Středověké trhy, zmíněné již v úvodu, které mají turistům i zdejším obyvatelům připomenout nejslavnější období města. Součástí programu Středověkých trhů je průvod starým centrem města, rytířská utkání, středověké divadelní hry, ukázky středověké rukodělné výroby, přehlídka řemeslné zručnosti i tzv. "Kulinářská bitva" s mezinárodní účastí. Všechny tyto doprovodné akce jsou vítaným zpěstřením každé dovolené v Šibeniku.

Chcete-li zjistit další zajímavé informace z historie tohoto jedinečného místa, můžete navštívit Muzeum města Šibeniku, které se nachází na nábřeží v Knížecím paláci.

Jestliže Vás Šibenik zaujal, zhlédněte naši nabídku ubytování Šibeniku nebo ubytování v Severní Dalmácii.

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Fotogalerie