Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > DOVOLENÁ > Dovolená na chorvatských ostrovech > Dovolená ostrov Šolta

Dovolená ostrov Šolta

Dovolená na ostrově Šolta

Středně velký ostrov Šolta (15 km jihozápadně od Splitu) je díky své panenské přírodě jedním z nekrásnějších chorvatských ostrovů, naprosto ideálním místem pro malou robinsonádu. Dovolená na ostrově Šolta není ale vhodná jen pro vyznavače robinsonád ale díky dostupnosti všech základních služeb pro širokou vrstvu klientů.
Šedesát kilometrů dlouhé pobřeží Šolty je protkáno bezpočtem okouzlujících zátok a pláží, v jeho blízkosti se nachází také řada menších ostrůvků. V současnosti má Šolta asi 1500 stálých obyvatel sídlících v několika vesnicích. Od pevniny je ostrov oddělen úzkou úžinou - Splitska vrata. Naše kapacity jsou na ostrově Šolta omezené, pokud bude ve Vámi vybraném termínu obsazeno, můžete si prohlédnout dovolenou na ostrově Brač. Jestliže neradi dlouho cestujete, potom bude pro Vás nevhodnější dovolená na ostrově Pag.

Moře, příroda a klimatické podmínky na Šoltě

Dovolená ostrov ŠoltaPrůměrná teplota na ostrově Šolta během léta přesahuje 30 stupňů Celsia a počasí je zde velmi stabilní (velmi příjemné podmínky pro teplomily). Zdraví příznivé klima Šolty objevil již car Dioklecián, který zde trávil chvíle odpočinku. Neuvěřitelná čistota a průzračnost vody vás při dovolené na Šoltě očaruje při pozorování podmořského života. Při troše štěstí jsou k vidění kolem ostrova Šolta i delfíni. Největšími zátokami na severním pobřeží Šolty, vystaveném severním větrům, jsou Rogač a Nečujam. Zátoka Maslinica na západním pobřeží je chráněna skupinou ostrůvků a útesů a vystavena pouze severozápadním větrům. Vesnice ve vnitrozemí ostrova Šolta jsou pozoruhodné svou rázovitou lidovou architekturou se starými venkovskými staveními a jejich typickými dvory, např. v obci Grohote můžete spatřit opevněná selská stavení.  Dovolenou na Šoltě tráví každý rok i spoustu alergiků, především dětí, nejčastěji v zátoce Rogač. Nabídka ubytování ostrov Šolta je mezi našimi klienty velmi oblíbená.

Dopravní spojení na Šoltu

Na dovolenou na ostrově Šolta Vás dopraví trajekt ze Splitu, který dopluje do vesnice Rogač ve stejnojmenné zátoce na severním pobřeží Šolty. Vesnice na ostrově jsou propojeny silnicemi. Benzinovou pumpu najdete u Rogače. Od trajektu jezdí autobusy, nebo můžete využít taxislužby. Dovolená na ostrově ŠoltaLékařská služba je na Šoltě k dispozici ve vesnici Grohote. Obchody se základními potravinami jsou ve větších vesnicích. Pozor - na ostrově Šolta není žádná banka! Doporučujeme vyřídit finanční záležitosti předem ve Splitu. Peníze lze však směnit i na poštách a v turistických agenturách. Pošty naleznete v Grohote, Nečujam a Stomorska, turistické agentury pak v osadách Rogač, Maslinica, Nečujam a Stomorska.

Historie ostrova Šolta

Ostrov Šolta byl osídlen již v prvním tisíciletí př.n.l., a to nejprve Ilyry. Později se tu objevili Řekové, kteří ostrov nazývali Olyntha. Pro Římany to pak byla Solenta. Z těchto období se zachovalo poměrně dost památek, např. zbytky římských venkovských usedlostí, mozaik aj. Když Avaři se Slovany vyvrátili na pobřeží město Salonae (Solin u Splitu), uprchla část obyvatel do bezpečí na Šoltu. Ve středověku trpěl ostrov nájezdy pirátů z Omiše a Benátčanů. Středověké památky, většinou staré kostelíky, jsou na lokalitách Sveti Mihovil, na grohotském polji, v Nečujmu a nad Stomorskou (trosky benediktinského kláštera). V 16. stol., po pádu pevnosti Klis do tureckých rukou, přijala Šolta druhou uprchlickou vlnu, běžence před Turky.

Zajímavost: med z ostrova Šolta platil vždy za mimořádnou pochoutku, proto doporučujeme zakoupit při dovolené na Šoltě.

Informace o jízdním řádu trajektů najdete na tomto odkazu: Jadrolinija

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Nejoblíbenější dovolená na ostrově Šolta

Apartmány Vila Nataša Ostrov Šolta - Maslinica

Velmi pěkný apartmánový dům Nataša je umístěn na klidném místě v mírném svahu s krásným pohledem na zátoku v Maslinici i moře. Vzdálenost od moře je ... KlimatizacePlážTelevizeAutobusová dopravaVlastní dopravaApartmány Vila Nataša

Ceník

Apartmány Vila Stanka Ostrov Šolta - Maslinica

Apartmánový dům Stanka najdete v nejmalebnější části střediska Maslinica. Dům stojí na klidném místě s krásným výhledem ve vzdálenosti asi 80 metrů o... KlimatizacePlážTelevizeObchodStravováníAutobusová dopravaVlastní dopravaApartmány Vila Stanka

Ceník

Stojí za zhlédnutí

Dovolená Maslinica

Dovolená Maslinica

Každý, kdo jednou navštívil malebnou osadu Maslinica na ostrově Šolta, bude ji nadále považovat za jedno z nejkrásnějších míst v Dalmácii. Maslinica je kamenná rybářská osada, umístěná ve stejnojm...

Dovolená Maslinica