Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > DOVOLENÁ > Dovolená Jižní Dalmácie > Dovolená Orebič

Dovolená Orebič

dovolená v orebiči

Dovolená v Orebiči (Apartmány Željko - video (youtube)) patří jednoznačně  nejoblíbenějším letoviskům Jižní Dalmácie a to zejména díky panenské přírodě, křišťálovému moři a největšímu počtu slunečních dnů v Chorvatsku. Orebič se nachází na jihozápadě poloostrova Pelješac s 1500 obyvateli. Naproti je město Korčula, od kterého je odděleno Pelješackým kanálem a je sním spojen pravidelnou trajektovou dopravou. Pokud ovšem nejedete autem, je lepší se dopravit jedním z frekventovaných spojů malými osobními loďkami, které jezdí přímo do Starého Města letoviska Korčula – trajekty s automobily kotví 2 km od města ve větším přístavu Dominće. Během Vaší dovolené na poloostrově Pelješac tak učitě nebudete mít nouzi s výběrem jakýchkoli aktivit.

Gastronomická nabídka

Dovolená OrebičPoloostrov Pelješac uspokojí svou nabídkou i ty nejvybíravější. Ochutnat můžete rybí speciality v místních konobách po celém Pelješacu, nebo můžete navštívit selskou domácnost a vyzkoušet nejkvalitnější maso připravené tradičním způsobem.

Na lehký oběd nebo příjemnou večeři u moře si zajděte do některé z pizzérií a restaurací.

Západně od Orebiće

Asi 7 km západně od Orebiće stojí malé město Viganj, které se těší oblibě milovníků kempů a v lásce jej mají také vyznavači windsurfingu a dalších vodních sportů. Pravidelně se zde konají chorvatské poháry ve windsurfingu. Od Viganje směrem do vnitrozemí se nachází jedno z nejvýznamnějších místních archeologických nalezišť z poslední doby, jeskyně nedaleko vesnice Nakovana s ilyrskou svatyní, která se datuje do doby před více než 2000 lety. Vstup do jeskyně byl po nálezu zapečetěn a zdejší artefakty se proto podařilo až do dnešních dnů uchránit před vydrancováním.

Vinařský region

Kousek na východ od Orebiće se táhne malá oblast na úbočí kopce okolo Dingače, kde se produkuje jedno z nejlepších červených vín v Chorvatsku. Víno Dingač je temné, dosti hutné a vyrábí se z hroznů Plavac Mali. Terén v této oblasti je značně příkrý, a aby se vesničané dostali k vinicím, nakonec v 70. letech 20. st. prokopali úbočím kopce tunel, aby si ušetřili námahu a nemuseli se se svými oslíky lopotit přes vrchol kopce.

Vinné sklípky
Pelješac je domovem nejznámnějších chorvatských červených vín. Navštivte vinné sklípky v pelješacké župě, v městečku Potomje, Kuna, Pijavičin, Postup aj. a chutnejte proslulá vína Dingač a Postup. Svůj výlet můžete doplnit návštěvou Dovolená Orebičvinohradů s odrůdou vinné révy Plavac Mali v Dingači a Postupu, které rostou v chráněném strpém pásmu u moře.

Vinařství se na Pelješacu rozvíjelo již od dob Římanů. Kromě špičkových vín nabízejí vinné sklípky na Pelješacu také kvalitní stolní červená vína vyrobená z odrůdy Plavac mali, a vyrábí se zde také další produkty z vinné révy, aperitivy, dezertní vína a likéry.

Zábava a kulturní vyžití při dovolené v Orebiči

Při Vaší dovolené v Orebiči zažijete spoustu kulturních akcí. Prověřte si před odjezdem, prostřednictvím internetu, nabídku kulturních akcí v době Vašeho pobytu. Případně se informujte ihned po příjezdu v některé z informačních kanceláří.
Navštívit můžete lidové slavnosti v malých městečkách, či setkání klap (pěveckých souborů) v Orebići, Noc pelješackých plachet a mnohé další.

Výstup na vrcholek Sveti Ilja

Sveti Ilja, dramatický, vysoký vrchol u východního konce poloostrova Pelješac naproti Korčule, nabízí jednu z nejhezčích turistických tras na celém chorvatském pobřeží. Stezka začíná na úrovni moře a vede až na skalnatý vrcholek ve výšce 961 m, s krásným výhledem na zvlněný hřeben poloostrova Pelješac a dále na ostrov Korčula. Stezka je jasně značená, vychází z Orebiće, prochází kolem františkánského kláštera a pak trvale stoupá po snadné cestě směrem vzhůru až na vrchol. Na cestu tam a zpět si vyhraďte zhruba 5 hodin. Na výstup se dobře zásobte pitnou vodou - po cestě není žádný zdroj pitné vody. Vodu z malé studny u cesty je nutné převařit – a v počátečních partiích stezky najdete jen málo stinných míst, případně vůbec žádný stín. Další informace vám může poskytnout informační kancelář v Orebići. Rádi by jste v Orebiči prožili svoji dovolenou? Potom se zaměřte na stránku ubytování Orebič.

Možnost výletu

Během dovolené v Orebiči doporučujeme výlet do města Ston, které má bohatou historii a je zde k vidění dlouhé opevnění, včetně věží, bastionů a pevností. Ston se ve skutečnosti dělí na dvě části: Mali Ston na severu a Veliki Ston na jihu. Druhému z nich se často říká pouze Ston. Město se rozkládá na úzké šíji poloostrova Pelješac a v nejužším bodě vede most, který spojuje dlouhý hornatý poloostrov s pevninou. Nejpůsobivějším rysem města jsou ohromné středověké hradby Dovolená v Orebičia opevnění, které zde mezi 14. a raným 16. st. postavila Republika Ragusa (Dubrovník). Hradby, které poloostrov úplně izolovaly od pevniny, doposud tvoří jedno z nejpůsobivějších opevnění v celém Chorvatsku. Důvod pro stavbu hradeb lze spatřit ještě dnes v rovinách nad městem - solných pánvích ve Velkém Stonu, které výrazným způsobem přispívaly do pokladny středověké republiky a podporovaly námořní obchod.

Mali Ston se proslavil také svými ústřicemi, které mnozí znalci oceňují jako nejlepší v celém Chorvatsku. Ochutnávka talíře místních ústřic (a také mušlí) patří k nezbytným součástem každé návštěvy této oblasti. Ústřice se pěstují v mělkých mořských polích okolo Malého Stonu. V červenci a v srpnu se ve Stonu koná Letní festival, plný hudby a divadla.

Veliki Ston je pozoruhodně zachovalé město, když uvážíme, že byl cílem ničivých spojeneckých bombardovacích náletů během 2. světové války a za Vlastenecké války jej ostřelovali Srbové. Oblast pak v roce 1996 zasáhlo velké zemětřesení a je s podivem, že vůbec něco doposud stojí, což nám dává představu o tom, jak pevné zdejší zdi skutečně jsou. Dodnes stojí více než 6 km zdí, včetně 20 ze zhruba 40 původních věží a bastionů, a několik pevností, například Koruna v Malém Stonu, Kaštio na Velkém Stonu a Tvrdava Podzvizd na vyvýšeném místě mezi oběma částmi města. Vstup do hradeb se nachází na obou stranách Velkého Stonu či od pevnosti Koruna v Malém Stonu. Výstup k pevnosti Tvrdava Podzvizd vás ocení skvělým výhledem na opevnění, na poloostrov Pelješac i na vzdálený ostrov Mljet.

Původní osídlení zde ve skutečnosti stálo na kopci mezi oběma městy, předtím než došlo s pomocí ragusanských financí ke stavbě Malého a Velkého Stonu. Doposud zde stojí velmi starý románský kostel sv. Michala (sv. Mihael), který byl postaven okolo roku 1080 a skrývá jedny z nejstarších dochovaných fresek v Chorvatsku. Mezi další zajímavé budovy ve Velkém Stonu patří biskupský palác z 16. st. a kostel sv. Mikuláše (sv. Nikola). Na obou památkách si všimněte několika reliéfních soch sv. Blažeje (sv. Vlaho), patrona Dubrovníku.

Ve Stonu zastavují pravidelné autobusové spoje z hlavního autobusového nádraží v Dubrovníku směrem do Orebiče na konci poloostrova. Obě města jsou jen nedaleko od sebe - navzájem je dělí příjemná, zhruba dvacetiminutová, procházka.

Rozmanitost nabídky letoviska Orebić je v jejich vesnicích. V Lovišti si můžete užívat v rybích restauracích, ve Viganji a Kučišti adrenalin a vyzkoušet si své možnosti ve windsurfingu, a nakonec se seznámit se zvláštním rostlinným světem na kopci sv. Iliji. Orebić je Vaší volbou pro rodinnou dovolenou. Západní část obce nabízí vůni vinohradů.

Orebić a okolí jsou místem pro Vaši nezapomenutelnou dovolenou!

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Nejoblíbenější dovolená v Orebiči

Apartmány Vila Lidija Orebič, poloostrov Pelješac

Jedna z nejžádanějších apartmánových vil v Chorvatsku!! Široké oblázkovo-písčité pláže a výborná cena z Vily Lidija udělala hit loňské sezóny. Neváhe... WiFiKlimatizacePlážObchodStravováníAutobusová dopravaVlastní dopravaApartmány Vila Lidija

Ceník