Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > DOVOLENÁ > Dovolená Jižní Dalmácie

Dovolená Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie dovolená

dovolená v jižní dalmácii

Jižní Dalmácie je poměrně různorodou oblastí, která začíná městem Ploče a sahá až k hranici s Černou Horou. Pro české turisty je nejvzdálenější oblastí Chorvatska, např. z Mikulova do Dubrovníku je to nejkratší cestou 1 028 km. Větší vzdálenost je ovšem vykompenzována nižšími cenami, poměrně nedotkutou přírodou a menším turistickým ruchem.

Středomořské klima, bohaté možnosti koupání a opalování od června do září dělá z dovolené v Jižní Dalmácii ideální místo pro letní dovolenou. Během dovolené v Jižní Dalmácii můžete navštívit historické město Dubrovník, které je opravdovým skvostem oblasti – místo světového dědictví UNESCO – a úzký poloostrov Pelješac, spolu s ostrovy Korčula, Mljet a Lastovo, a Elafitské ostrovy. Po tři staletí tvořila tato oblast republiku Ragusa (pod tímto názvem byl znám Dubrovník až do konce 1. světové války), dokud ji nezlikvidoval Napoleon.

Historie Dubrovníku

Dovolená Jižní DalmácieDubrovník, který Lord Byron, anglický básník a dobrodruh z 18. st. popsal jako „Perlu Jadranu“, je jedním z nejkrásnějších míst v celém Chorvatsku – dokonce i při opakovaných návštěvách budete pokaždé obejvovat jeho nové kouzlo. Je pozoruhodný nejen pro svou dlouhou námořní historii a liberální systém vlády, ale i díky mimořádně dobře zachovalému opevnění. Do začátku 15. st. město zrušilo otrokářství (400 let před Spojenými státy) a ustanovilo svou vlastní veřejnou zdravotní službu i jeden z prvních sirotčinců v Evropě. 

Dovolená Jižní DalmácieV Dubrovníku se také objevil jeden z nejranějších karanténních systémů v Evropě, který měl chránit město před morem. A toho všeho dosáhlo město bez vlastní armády a spoléhalo se přitom na pečlivou diplomacii a bohatství vytvořené prostřednictvím živého námořního obchodu.

Na jih od Dubrovníku

Jižně od Dubrovníku stojí malé městečko Cavtat, bývalá řecká kolonie Epidaurus. Když bylo toto řecké město v 7. st. vypleněno, vyhnané obyvatelstvo se přesunulo vzhůru po pobřeží, založili Ragusu/Dubrovník a brzy se k nim připojili jejich slovanští sousedé a vytvořili dnešní jádro města. Na jih od Cavtatu se nachází hranice s Černou Horou. Na opačné straně hranice leží lákavě blízko nádherný Kotorský záliv. Dovolená v jižní Dalmácii je tedy lákavá nejen pro milovníky telplého počasí ale také památek a přírodních krás.

Další krásná místa jižní Dalmácie

Dovolená Jižní DalmácieDovolenou v Jižní Dalmácii můžete prožít také na poloostrově Pelješac, který se může pochlubit zachovalým a krásným opevněním ve městě Ston, jehož solné pánve výrazně přispívaly k raguskému bohatství. O kus dále po poloostrově směrem na sever se v oblasti Dingač pěstují jedny z nejlepších chorvatských červených vín. U základny poloostrova se nachází řetěz malých ostrůvků zvaných Elafiti (Jelení ostrovy). Naproti přes úzký průliv směrem od Pelješacu se nalézá středověké opevněné město Korčula, jedno z nejkrásnějších měst na celém Jadranu. Podle oblíbeného vyprávění šlo o původní domov cestovatele Marca Pola, jehož kniha cestopisů měla značný vliv na dějiny západní cestovatelské literatury a nepochybně na mnoho století ovlivnila západní vnímání východní Asie.

Ostrovy jižní Dalmácie

Jižně od Korčuly a Pelješacu se táhne ostrov Mljet s jedním z nejpopulárnějších národních parků v Chorvatsku, známý svěžími lesy a idylickými slanovodními jezery. Ještě dále od pevniny je ostrov Lastovo – zhruba stejně daleko jako hlavní ostrovy chorvatského souostroví – a rozkládá se na něm přírodní rezervace. Na ostrov jezdí poměrně málo návštěvníků, což má pozitivní vliv na zdejší ekosystém. Koná se tu ovšem jeden z nejdivočejších masopustních festivalů v celém Chorvatsku. Dovolenou v Jižní Dalmácii zajišťujeme na poloostrově Pelješac, tedy v srdci Jižní Dalmácie, odkkud je to na všechny strany velmi blízko.

Klientům, kteří neradi absolvují delší cestu můžeme nabídnout dovolenou na Istrii, tedy nejbližší Cesku nejbližší oblasti. Současně i dovolená v severní Dalmácii není náročná na cestování, například do Zadaru a jeho letovisek odbočíte z dálnice a k okamžiku jste u moře.

 

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Dovolená Pelješac

Poloostrov Pelješac je druhý největší poloostrov na Jadranu (plocha 348 km2) - 65 km dlouhý a až 7 km široký. Pelješac leží v jižní Dalmácii mezi Neretvanským a Malostonským průlivem na severu a s...

Dovolená Pelješac

Dovolená Orebič

Dovolená v Orebiči () patří jednoznačně  nejoblíbenějším letoviskům Jižní Dalmácie a to zejména díky panenské přírodě, křišťálovému moři a největšímu počtu slunečních dnů v Chorvatsku. Orebič se na...

Dovolená Orebič