Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > MAGAZÍN > Chorvatská kuchyně

Chorvatská kuchyně

Chorvatská kuchyně

Chorvatská kuchyně (Apartmány Željko - video (youtube)) zahrnuje poměrně široké spektrum pokrmů. Samozřejmostí je, že na většině jídelníčků najdete v první řadě ryby a mořské plody, výborné zde jsou ovšem i další místní speciality a pizza.

Speciality Chorvatské kuchyně

Jelikož Chorvaté mají v oblibě maso, tak mimo ryb okupují první místa v jídelníčcích další masité pokrmy. Oblíbeným masem je pak především jehněčí, které se obvykle peče se spoustou rozmarýnu a česneku. V hornatých oblastech Chorvatska je pak velmi oblíbená i zvěřina, především divoké prase.

V místních pekárnách, které jsou takřka na každém kroku, můžete sehnat velké množství pečiva, které v našich končinách není k dostání. Chorvaté nemají klasický chléb, tak jak jej známe, ale pod stejným názvem se prodává pečivo, které se svým způsobem podobá naší vece a je turisty velmi oblíben. V pekárnách můžete rovněž sehnat i burek, který je v nabídce obvykle ve dvou variantách - se sýrem nebo masem a svou chutí se trochu liší od burků, které jsou k dostání v občerstveních po České republice.

Pokud byste rádi ochutnali něco nemasitého, můžeme doporučit některé z chutných zeleninových jídel, např. zapékaná zeljanica nebo bučnica. Výborné jsou i místní dorty či zákusky. Velmi oblíbeným krémovým zákuskem je tu tzv. Jelačić kocka a samozřejmě také všudypřítomná zmrzlina.

Doporučení

Chystáte-li se právě do Chorvatska, rozhodně neprohloupíte, když v místních restauracích ochutnáte ryby, mořské plody nebo některé další místní speciality. Zejména ryby jsou velmi zdravým pokrmem, takže nejen ochutnáte výborné pokrmy připravené z čerstvých ryb, ale uděláte i něco pro své zdraví.

Stojí za zhlédnutí

Jídlo a pití v Chorvatsku

Jídlo a pití v Chorvatsku

Většině lidí se při úvahách o chorvatské kuchyni vybaví ryby a kalamáry grilované na dřevěném uhlí, a i když je pravdou, že toto chutné jídlo lze dostat na spoustě míst, nabízí chorvatská gastronomi...

Jídlo a pití v Chorvatsku

Speciality chorvatské kuchyně

Speciality chorvatské kuchyně

Stejně jako se od sebe odlišují jednotlivé oblasti Chorvatska, tak se více či méně liší i chorvatská kuchyně v těchto oblastech. V každé oblasti můžete ochutnat speciality (), které v jiné části Chor...

Speciality chorvatské kuchyně