Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Chorvatsku > MAGAZÍN > Města v Černé Hoře > Budva

Budva

Město Budva

Staré město Budva (Apartmány Željko - video (youtube)) leží na malém poloostrově, který byl původně ostrovem a který písčina spojila s pevninou. První zmínka o původní ilyrské osadě pochází ze IV. století před naším letopočtem a to pod řeckým názvem Budhoe. Ve středověku se stává součástí Dalmácie. Saraćeni ji bourají v r. 841 a 867. Pod Nemanjići byla od roku 1183. Po roce 1360 byla v majetku rodiny Balšić a v letech 1442-1797 pod nadvládou Benátek. V roce 1667 město bylo zničeno zemětřesením. Od roku 1797 byla střídavě pod kontrolou Rakušanů, Rusů a Francouzů. V období 1814-1918 spadala do Rakousko-uherské monarchie. Budva je prvním černohorským městem, které se objevuje v nějaké pověsti. Sofokles se o Budvě zmiňuje jako o "městu Ilyrů".

Ve starém městě, pocházejícím z doby před 2500 lety, celá století turisty vítají kostel Sv. Sávy Osvíceného, který byl postaven ve XII. století a zajímavý je fakt, že se v době benátské vlády v něm konaly jak pravoslavní, tak i katolické bohoslužby. Kostel Sv. Ivana ze VII. století, ve kterém se nachází patron města Budva, tzr. Budvanská dáma, pocházející z konce XIV. století. Santa Maria in Punta, kterou založili Benediktini v r. 840 a činí součást komplexu původního benediktinského kláštera, ale také i kostel Nejsvatější Trojice, jehož stavba  začala v roce 1798 a byla ukončena v roce 1804.

Budva je centrem černohorského cestovního ruchu. Je oblíbeným letoviskem mladých lidí z celého světa. Bohatý kulturní i zábavní program, hudební festivaly, sportovní akce přispívají k tomu, aby Budva v létě žila naplno 24 hodin denně. Budva je největší diskotékou pod širým nebem. Na otázku "kde jsi byl na dovolené", místo odpovědi "na černohorském pobřeží", odpověď mladých lidí vždy zní "v Budvě".

Obraz Budvanské riviéry obohacuje také ostrov Sveti Nikola, dále velká pláž Jaz s autokempem (1200 m), pláže Mogren I a II (350 m) a Slovenská pláž (1600 m), která se táhne podél celé promenády. Budva má přes 2300 slunečních hodin, zatímco koupací sezóna trvá 182 dní (od poloviny května do poloviny listopadu). Hloubka moře v budvanském zálivu u břehu je až 35 m, potom nastupuje písčité dno. Teplota moře v létě je kolem 25 °C, zatímco v zimních měsících neklesá pod 13 °C. Průhlednost moře je zde 15 až 35 m, což z této oblasti dělá ideální místo pro potápěče.

Budvanská riviéra je bohatá na sady olivovníků, mandarinek, citrónovníků, pomerančovníků a jabloní granátových. Z rostlin jsou zde dominantní palmy, kaktusy, agáve a mimosy.

 

[+] Rozbalit více informací [-] Méně informací

Nejoblíbenější ubytování v Budvě

Komplex Slovenska Plaža Černá Hora - Budva

Celý komplex byl postaven jako malé městečko s vlastními uličkami, náměstími a obchody, kde jsou nabízeny různé typy apartmánů a pokojů. Uličkami se ... WiFiKlimatizacePlážTelevizeObchodStravováníBazénAutobusová dopravaVlastní dopravaLetecká doprava Komplex Slovenska Plaža

Ceník

Hotel Balkan Černá Hora - Budva

Menší rodinný hotel se nachází naproti komplexu Slovenska Plaža, ve vzdálenosti cca 200 metrů od pláže a zhruba 20 minut chůze od nádherného historic... WiFiKlimatizacePlážTelevizeObchodStravováníAutobusová dopravaVlastní dopravaHotel Balkan

Ceník